29 Mayıs 2012 Salı

MEME KALEMİ VE KÜÇÜK ÇITA


Ankara Arıcılık
          Ana arı aşılamada meme yapmak için kullanılan bu aleti yaptım.10 tane memeyi bir kerede çıkarabiliyorum. Malzeme mobilyacıların mobilya montajın de kullandıkları kavale dedikleri bir malzeme. Alırken 9mm lik olanından aldım ve zımpara ile 8,5 mm ye düşürdüm ve uçlarını da  yuvarlaklaştırdım. Onları da bir tahtaya monteledim.Yapması kolay oldu. Kullanması da.

Bunlar da ana arı kutularında kullandığımız küçük çıtalar. Üst çıta boyu 20.5 cm 4 tanesi normal bir çerçeve içine sığıyor. Üst çıtaya kanalda açtık. Telsiz olarak bir parça petek tutturuyoruz. Gerisini arılar tamamlıyor. İstersek ana arı üretiminde kullanıyoruz. İstersek bal yapımında. Arılar bal doldurunca çok güzel gözüküyorlar.
ARILIĞIMIZ VE OĞUL TUZAKLARI

          Ankara Arıcılık
        Bu yıl arılığımızdaki kovanların çoğunun ağızlarını vadiye doğru (kuzeye) koyduk.Arılar rahat uçuş yapıyorlar.Her ne kadar oğul verdirmeme ye çalışsak ta her ihtimale karşı çit kenarlarına oğul tuzağı koyduk. İki adet büyük yoğurt kabının ağızları birbirine gelecek şekilde montajını yaptık ve alt kısımlarını kestik. İç kısımlarına geçen seneden kalan eski boş peteklerden kesip sabitledik. Ekstra olarak ta benim yaptığım oğul kokusundan koyduk. 
          Bu oğul kokusunu kendim yapıyorum. Önce bal mumunu eritmek için tencere gibi metal bir kabın içine su koyuyorum. Bunu tüpün üzerinde kaynatıyorum. Kaynayan su dolu tencerenin içine bir metal kap daha koyuyorum. Bu metal kabın içine de sağlam limon büyüklüğünde mum koyuyorum. Mumun bu şekilde iyice erimesini bekliyorum. Mumun tamamı eridikten sonra baharatçılardan aldığım melisa yağını da enjektöre 30 ml çekiyorum ve erimiş olan mumun içine boşaltıyorum. Yine baharatçılardan aldığım limon yağından da enjektöre 30 ml çekiyorum ve bunu da erimiş olan mumun içine boşaltıyorum. Biraz karıştırdıktan sonra karışımı 5 ml gelecek şekilde sıcakken enjektörlere çekiyorum ve enjektörleri soğumaya bırakıyorum.Bu şekilde içindeki koku uçmadan bir yıl kadar bekleyebiliyor.              
          Soğuyan enjektörlere lazım olduğu zaman 3-4 mm lik matkapla 20-25 adet delik açıyorum. Enjektörlerdeki koku hemen uçmuyor, etrafa rahat ve yavaş yavaş yayılıyor. Bunları da; tuzak kovanların, giriş deliğinin yakın yerlerine asıyorum. Bundan sonra iş oradan geçen oğullara kalıyor.