25 Mayıs 2012 Cuma

FOTOĞRAFSIZ BLOG OLMUYOR......


           
Ankara Arıcılık
            Fotoğraf makinemin bozulmasından dolayı 25 mart 2012 tarihinde çekmiş olduğum aşağıdaki resimlerime bugün tamirden gelince anca ulaşabildim.
           7 mart 2012 tarihinde 16 kovanımız vardı. Kışın çok sert geçmesi sebebiyle 9 kovan kaybımız oldu . Bize sadece  7 adet kovan kaldı. Elden bazen bir şey gelmiyor.Kovanlarda yeterli bal olmasına rağmen arılar petek üzerinde donmuşlardı. 
            Bu kovanlara ek olarak 25 nisan 2012 tarihinde 8 ve 9 çıtalı olarak 6 kovan daha aldık. Aldığımın ertesi günü kovanları eşit olarak 5 tanesini ikiye böldük.Bir tanesini de hiç bölmeden bıraktık. Böldüklerimiz kendi analarını kendileri yaptı. Analar çıktılar ama henüz yumurta atmaya başlamışlardı.Bu hafta sonu durumları kontrol edilecek.Bu hafta sonu nasipse makine ile yeni fotoğraflarda çekeriz arılıkta.Bunlardan ayrı bir kovanımızda oğul verdi.Onuda bir kovana koyduk.İki adet ruşet kovanımız vardı. Böldüğümüz kovanlardan bozmaya kıyamadığımız, üzerinde ana memesi olan çıtalı arılardan birer tanesini bu ruşetlere ana yapmaları için aldık. Böylece bu iki ruşet  kovanı da ana arı kutusu haline getirdik.
          Bunlardan ayrı birde çalıştığım yere gelen bir oğulu da yakaladık.Onuda 4 bölmeli ana üretim kovanının bir gözüne koyduk. Arısı ancak yarım çıtaya basabiliyordu. Ziyan olana kadar anasını kullanırız belki.
               Fotoğraf makinem bozulduğundan bu zamana kadar geçen birçok şeyi resimleyemedim maalesef..
        Bu sene arıların yerini de değiştirdik. Geçen sene kovanların yeri arılar için çok sapaydı. Arılar uçuşlarda bayağı zorlanıyor ve çokta kızgın oluyorlardı. Bu sene yerleri rahat olduğundan bizlere de saldırmadan rahat çalışıyorlar.
             Güneşin battığı taraftan rüzgar aldığı için çitin bu kısımına alçak bir rüzgar bariyeri de yaptık. Arılar iniş ve kalkışlarda bari rüzgara maruz kalmasınlar.
             Arıların yerlerini değiştirdiğimde kovanların giriş deliklerine arıların rahat girip çıkmalarını engellemek için çalı ve otlarla engelliyorum. Arılar kovana rahat girip çıkamayınca dışarı çıkan arılar bocalıyor. Böyle olunca kovandan çıkan arılar kovan önünde tekrar uçarak kovan yeri belleme uçuşu yapıyorlar. Bu sayede eski yerlerine pek gidende olmuyor. Bence bu yöntem; kısa mesafelerde kovan yeri değiştirme de başarılıda oluyor.