13 Mayıs 2013 Pazartesi

BÜYÜK METRO KOVAN



Ankara Arıcılık

           Şimdi sıra geldi büyük metro kovan yapmaya...........
          Alper arkadaşımızdan bir adette kompleks bir kovan istedim ona da hayır demedi. Hemen yapmaya başlamış. Normal çıta alan fakat uzun bir kovan ben bu kovana büyük metro kovan diyorum. Büyük metro kovan 19 çıta alıyor. Büyük metro kovanın bir cephesinde polen tuzaklı normal bir giriş var. Bu ön taraftaki giriş faaliyete sokulursa polen tuzaklı tek girişli 19 çıta alan bir büyük metro kovan halini alıyor.
            Ayrıca tam arka tarafa da ise 3 adet ayrı giriş yeri daha var. Ön taraftaki giriş kapatılıp arka taraftaki girişler açılıyor ve ara bölmeleri takıldığı zaman polen tuzaksız 6 çıta alabilen 3 adet ayrı kovan oluyor.
            Eğer ön taraftaki giriş kapatılıp arka taraftaki girişlerin sağ ve soldaki  ikisi açılıp bölme tahtası sadece orta kısıma takıldığı zaman polen tuzaksız 9 çıta alabilen 2 adet ayrı kovan oluyor.
            Bu arka tarafındaki girişleri büyük metro kovanı ana üretmek ve 3 yada 2 adet ayrı kovan haline getirmek (arı bölmek) için kullanacağım....
           




















KARAKOVAN (YANDAN AÇILABİLEN)


Ankara Arıcılık
           Biz kablo makarasından karakovan yapmaya çalışıyorken arkadaşlar daha alasını yapmaya başlamış. İş yerinde beraber çalıştığımız mobilyacı arkadaşımız bu işe el attı. Tabii ki mobilyacı olduğundan bizim gibi amatörce yapmıyor. Yaptığı kara kovanlar harika...Bir tanede biz rica ettik kırmadı bize de bir karakovan yaptı. Kara kovan menteşeli kasnaklı bence çok güzel bir işçilik olmuş.
         
Aşağıdaki resimler benim kendine özel yaptırdığım karakovanın resimleri....













Bunlarda arkadaşın yapıp piyasaya sattığı  kara kovanların resimleri....İsteyen olursa işçiliği çok fazla olduğu için 2014 yılı fiyatı 100 $ +KARGO ya yaparım diyor.İsteyen olursa bloga yorum yazabilir.Geçen sene bana 130 ytl ye yapmıştı. İsteyen 8-10 kişiye de 160 ytl +kargo ile yollamıştı.