22 Mart 2013 Cuma

KARA KOVAN YAPIMI

Ankara Arıcılık
         
           Deneme amaçlı kara kovan imalatına başladık. Kablo nakil makaralarının yan taraflarındaki yuvarlak kısımlarını söküyoruz. Makaraların orta kısmını oluşturan tahtaları çıkarıyoruz. Bize kara kovan yapımında lazım olan bu orta kısmındaki tahtalar. 

       Bu tahtaları sökmeden önce numaralandırıyoruz . Söküldükten sonra deniz tutkalını birbirine değen yerlerine sürüyoruz ve yapıştırıyoruz. Makaranın sökülmemiş halindeki gibi silindir şeklinde bir araya getiriyoruz ve yan kısımlarını geçici olarak tekrar takıyoruz. Bu sayede eski silindir şekli bozulmamış oluyor.Bir araya getirirken deniz tutkalının tahtaları birbirinden açmaması için silindir kısmını ip veya bir telle sıkıştırıyoruz.Yoksa deniz tutkalı şişme özelliğinden dolayı tahtaları birbirinden itekliyor ve araları açılıyor.


               Birkaç gün kurumaya bırakıyoruz. Kuruma süresi geçtikten sonra sonra sıkıştırmada kullandığımız ip veya teli söküyoruz. Yan taraflarına eklediğimiz ve şablon olarak kullandığımız iki daire kısımını da söküyoruz. Silindir kara kovanımız böylece son şeklini almış oluyor. İçine ve dışına taşmış olan deniz tutkalını, avuç içi taşlama makinesine zımpara takarak alıyoruz. Bu sayede hem kovan içi hemde kara kovan dışının zımparasını da yapmış oluyoruz.

               (DİKKAT: Sakın bu tür makinalara ağaç kesme ağzı takmayın.Kendinize zarar verirsiniz!!!!!!! )   


                Bu işte bittikten sonra silindirin darbelere daha dayanıklı olması ve şeklininde bozulmaması için tahtaların ek yerlerini birbirine bir zımba makinesi ile zımbalıyoruz.

               Zımbalama işi de bitince kara kovanımız yeteri kadar sağlamlık kazanmış oluyor.

               Sıra ön ve arka kapak kısımlarının kesilip hazırlanmasına geldi. Bu ön ve arka kapakları da hazırlayıp montajını yapınca kara kovanımız artık kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

               Bu da bizim çamaşır makinesi motorundan kendi yaptığımız motorlu daire testere. 220 voltla çalışıyor ve çok hızlı. Her kesme işimizi rahatlıkla bu makinemizde halledebiliyoruz. Kendi kovanlarımızı kendimiz yaptığımız için böyle bir makine bize fazlasıyla yetiyor.